


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Vitamíny a doplnky pre psy a mačky
Vitamíny a doplnky pre psy a mačky
Pri nákupe doplnkov pre zvieratá sa oplatí zvážiť ich typ – kúpiť si môžete okrem iného produkty s obsahom minerálov, olejov a tukov, potravinové prísady či vitamínové sety. Tiež nezabudnite na ďalšie vlastnosti doplnkov. V súčasnosti firmy vyrábajú produkty pre domáce zvieratá bez cukru a fosforu, s vlákninou, tráviacimi enzýmami a vhodné pre BARF (Biologically Appropriate Raw Food) diétu, v ktorej je hlavnou zložkou surové mäso.











Doplnky v strave psov
Psy, rovnako ako ľudia, potrebujú vitamíny a základné živiny, aby správne fungovali. Toto je obzvlášť dôležité v zime. Správna suplementácia zlepší zdravie a pohodu nášho štvornožca, čím predĺži jeho život. Aké vitamíny by mal pes obsahovať? Aká je potreba vitamínov u každého psa?
Aké vitamíny potrebuje pes?
Strava psa by mala v prvom rade obsahovať vitamíny skupiny B, ako aj A, D, E a K. Prvé sú rozpustné vo vode, zatiaľ čo ostatné sú rozpustné v tukoch. Tí prví sú zodpovední za kondíciu štvornožca a jeho elán. Ovplyvňujú aj správne fungovanie nervového systému. Ich nedostatok sa dá diagnostikovať, keď sa pes rýchlo unaví, ako aj keď je apatický. Vitamíny skupiny B (B5 a B6) priaznivo ovplyvňujú stav kože psa – znižujú riziko anémie a kožných lézií. Anémii predchádza aj vitamín K. Ten navyše znižuje aj možnosť vzniku anémie.
Vitamín A je rozhodujúci pre udržanie správneho zraku. Jeho nedostatok vedie k problémom s očami (keratóza rohovky, tzv. „nočná slepota“). Okrem toho je potrebné starať sa o srsť psa. Jeho nedostatky sa môžu prejaviť vypadávaním vlasov, nadmerným škrabaním, ktoré môže byť následne dôsledkom podráždenia a svrbenia pokožky.
Pokiaľ ide o vitamíny pre kĺby psa, kľúčovú úlohu tu bude hrať vitamín D. Odporúča sa najmä šteniatkam veľkých plemien na správne spevnenie kostí a kĺbov.
Keď je štvornožec starý a máme záujem o vitamíny pre psa seniora, mali by sme do suplementácie zaradiť najmä vitamín E, ktorý zvyšuje imunitu a spomaľuje proces starnutia. Niekedy sa vitamín E podáva aj psom vystaveným nepriaznivým vplyvom vonkajšieho prostredia (hovoríme o znečistení, ktoré vytvára infraštruktúra veľkých miest).
Pokiaľ ide o vitamíny na posilnenie psa, niekedy sa v tejto úlohe podáva vitamín C. Odporúča sa vtedy, keď organizmus psa potrebuje regeneráciu, napríklad po chorobe, úraze alebo keď bol dlhší čas vystavený nepriaznivým podmienkam, napr. ako zima a dážď.
Potreba vitamínov u psov
Každý pes má inú potrebu suplementácie – bude závisieť od veku, plemena, veľkosti, ako aj od úrovne fyzickej aktivity. Z tohto dôvodu by sme iné vitamíny podávali šteňaťu a iné dospelému a starému psovi. Pri výbere suplementácie budú dôležité aj faktory ako ročné obdobie či prekonané ochorenia či úrazy – to všetko má vplyv na správne dávky jednotlivých vitamínov.
Na čo sa zamerať pri výbere vitamínov pre psa?
Suplementáciu je potrebné dohodnúť a realizovať spolu s veterinárnym lekárom – svojvoľné podávanie vitamínov psovi, najmä keď sa neprejavuje ich nedostatok, mu môže uškodiť. Napríklad nadbytok vitamínu A môže viesť k problémom s kĺbmi. Mali by ste dodržiavať dávky odporúčané odborníkom. Pri výbere doplnkov je navyše najlepšie riadiť sa jeho radami. Mali by ste zvážiť aj to, akou formou bude najjednoduchšie podávať svojmu psovi vitamíny – lepší bude prášok pridaný do krmiva alebo tableta?