


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Pre psov
- Cestovné tašky a boxy
- Boxy pre psa do auta
Boxy pre psa do auta
Boxy pre psa do auta
Ako prepravovať zvieratá v aute?
Počas jazdy v automobile by mali byť zvieratá riadne zaistené. Nesmú sa prepravovať na svojich kolách alebo im umožniť voľný pohyb v kabíne.
Na Slovensku však môže byť pokutovaný, ak nie je zabezpečený pes alebo mačka. Policajt sa môže dovolávať čl. 60 bodov 1. Zákony o cestnej premávke zakazujúce používanie vozidla spôsobom, ktorý ohrozuje bezpečnosť osoby vo vnútri alebo mimo vozidla.
Nie je to strach z mandátu, ale zdravý rozum, ktorý by nás mal prinútiť investovať do správneho vybavenia. Domáce zviera prepravované bez ochrany nás môže chytiť do ruky alebo dostať pod pedále. Zviera, ktoré nie je pripútané alebo ukryté v nosiči, s najväčšou pravdepodobnosťou v prípade nehody uhynie. Môže tiež zasiahnuť jedného z cestujúcich.
Prípravy pred cestou
Domáce zvieratá môžu trpieť kinetózou a nemali by byť pred jazdou prehnané. Ak vieme, že náš člen rodiny zle znáša cestovanie, mali by sme ísť na cestu k veterinárovi, aby mu podal vhodné lieky. Zvieratá sa nesmú ošetrovať výrobkami určenými pre ľudí.
Je dobré oboznámiť vášho domáceho maznáčika s transportérom, keď ste ešte doma, napríklad tak, že si zariadenie zmeníte na ohrádku. Zviera si môže zvyknúť na dlhšie cesty tým, že ho vezme na pár minút jazdy. Takto si ľahšie zvyknete na nový priestor, zmenu pohľadu za oknom alebo konkrétne zvuky. Okná v aute môžu byť zakryté roletami alebo slnečnými clonami .
Prejdime k samotnej jednotke. Ak je to možné, vyhnite sa cestovaniu v dopravných špičkách a tiež v čase, keď sú najvyššie teploty. Pravidelne robme prestávky, aby sme zviera zaliali, nechali ho vyvetrať a zabiť ho. Zabráňte prievanu v kabíne a nedovoľte, aby psy vystrkovali hlavu z okna. To by mohlo mať za následok zápal uší alebo spojiviek.
Skúsme jazdiť plynulo. Náhle zrýchlenie, brzdenie a zatáčanie môže spôsobiť, že váš domáci miláčik bude stresovať. V dôsledku náhlych zmien tempa narazia malé zvieratá na steny transportéra. Aj veľký pes sa môže zraniť, keď mu každú chvíľu trhne pásom.
Vtáky a hlodavce
Na trhu sú krabičky s otvormi na prepravu vtákov. Súmrak a menej vonkajších podnetov spôsobia, že bude vták menej nervózny. Klietka v prípade panického záchvatu môže byť nebezpečná. Vták môže zlomiť krídla.
Hlodavce prepravujeme v transportéroch s veľkým počtom prieduchov alebo klietok. Dno a bočné steny je dobré podložiť mäkkou handričkou, aby ste minimalizovali riziko zranenia. Klietka alebo nosič sú pripevnené bezpečnostnými pásmi.
Mačky a malé psy
Najbezpečnejšie je vložiť do nosiča mačku alebo malého psa . Musí byť prispôsobený svojej veľkosti. Nemôže to byť príliš tesné. Na druhej strane by nemal byť príliš veľký, aby sa domáce zviera nezrazilo o steny nosiča. Na spodok môžeme dať deku alebo uterák, najlepšie taký, na ktorý si náš domáci miláčik rád ľahne doma.
Alternatívou k nosiču je taška, v ktorej môže pes alebo mačka cestovať s hlavou hore. Vak však nie je taký tuhý ako transportér. To môže byť dôležité v prípade nehody.
Prepravník je dobré nastaviť do strany na smer jazdy. Mala by byť pripevnená remienkami. Výbava nesmie byť umiestnená na podlahe medzi zadnou lavicou a predným sedadlom. Nosič môže byť v prípade kolízie stlačený.
Väčšie psy
Na zadnom sedadle sa môže prepravovať pes s hmotnosťou 10 kg a viac. Je však potrebné ho pripnúť špeciálnymi remienkami . Lepšie je vyhnúť sa tým, ktoré sa zasekávajú v objímke bezpečnostného pásu auta. Univerzálna spona nemusí odolávať vysokému namáhaniu. Existuje riziko, že sa uvoľní. Bezpečnejšie sú pásy, ktoré sa pripájajú ku ukotveniam detských sedačiek Isofix, popruh držiaci štrbinu bezpečnostného pásu automobilu alebo pripevnené bezpečnostné pásy vozidla. Záves nainštalovaný za sedadlami poskytne ďalšiu ochranu cestujúcim v prvom rade aj psovi.